منو

آزمون B2 آلمانی از سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان حداقل مدرک موردنیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی کالج درنظر گرفته شده است. این آزمون همانند تمامی آزمون های زبان آلمانی شامل ۴ مهارت (sprechen,schreiben,lesen,hören) می باشد. قبولی در آزمون آلمانی منوط به کسب حداقل نمره ۶۰ در هر مهارت می باشد. در صورت کسب نمره ای پایین تر زبان آموز مجاز به شرکت در آزمون همان مهارت در دوره ی بعدی می باشد.

آزمون B2 آلمانی

مهارت Sprechen

آزمون زبان آلمانی B2

آزمون آلمانی B2 یک آزمون مهارت زبان سطح متوسط است که توانایی داوطلبان را برای برقراری ارتباط به زبان آلمانی در طیف گسترده ای از موقعیت ها، اجتماعی و حرفه ای اندازه گیری می کند. توانایی داوطلب در خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن به زبان آلمانی را ارزیابی می کند و ارزیابی قابل اعتمادی از سطح مهارت آنها ارائه می دهد.

آزمون B2 آلمانی بر اساس چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان ها (CEFR) است که یک استاندارد بین المللی شناخته شده برای مهارت زبان است. CEFR شرح واضح و دقیقی از مهارت زبان در شش سطح مختلف، از A1 (مبتدی) تا C2 (مسلط) ارائه می دهد.

آزمون B2 آلمانی مهارت شنیداری داوطلب را با پخش صداهای ضبط شده مانند دیالوگ ها، مصاحبه ها و گزارش های خبری ارزیابی می کند و از آنها می خواهد بر اساس محتوا به سوالات پاسخ دهند. همچنین با ارائه متون از منابع مختلف مانند روزنامه ها، مجلات و متون دانشگاهی، مهارت های خواندن آنها را ارزیابی می کند و از آنها می خواهد به سؤالات درک مطلب پاسخ دهند.

بخش نوشتاری آزمون B2 آلمانی از داوطلب می‌خواهد که یک مقاله یا نامه رسمی بر اساس یک موضوع خاص بنویسد. این مقاله بر اساس توانایی داوطلب در بیان واضح ایده ها و استدلال های خود با استفاده از دستور زبان و واژگان صحیح ارزیابی می شود. از سوی دیگر، نامه بر اساس مناسب بودن آن با مخاطب و هدف مورد نظر و همچنین استفاده داوطلب از زبان رسمی ارزیابی می شود.

بخش اسپیکینگ آزمون B2 آلمانی توانایی داوطلب را برای بیان خود به زبان آلمانی در زمینه های مختلف ارزیابی می کند. این شامل یک مصاحبه شفاهی با یک ممتحن است که در طی آن از داوطلب خواسته می شود در مورد موضوعی صحبت کند، نظر خود را در مورد یک موضوع خاص بیان کند، یا تصویر یا موقعیتی را توصیف کند.

قبولی در آزمون B2 آلمانی اغلب برای افرادی که مایل به تحصیل یا کار در کشورهای آلمانی زبان هستند، الزامی است. این آزمون همچنین برای افرادی مفید است که می خواهند مهارت زبان خود را به دلایل شخصی یا حرفه ای نشان دهند.

داوطلبان برای آمادگی برای آزمون B2 آلمانی می توانند در دوره های زبان ثبت نام کنند، از اپلیکیشن ها و وبسایت های آموزش زبان استفاده کنند و با نمونه تست ها تمرین کنند. دوره های زبان به ویژه مفید هستند زیرا این فرصت را برای داوطلبان فراهم می کنند تا هر چهار مهارت را تمرین کنند و از معلمان با تجربه بازخورد دریافت کنند.

آزمون B2 آلمانی توسط موسسات مختلفی از جمله آموزشگاه های زبان، دانشگاه ها و مراکز آزمون ارائه می شود. مدت زمان آزمون بسته به موسسه ارائه دهنده آزمون متفاوت است، اما معمولاً بین 180 تا 210 دقیقه طول می کشد تا تکمیل شود.

در پایان، آزمون B2 آلمانی یک آزمون مهارت زبان سطح متوسط است که توانایی داوطلبان را برای برقراری ارتباط به زبان آلمانی در طیف گسترده ای از موقعیت ها، اجتماعی و حرفه ای ارزیابی می کند. گذراندن آزمون B2 آلمانی اغلب برای افرادی که مایل به تحصیل یا کار در کشورهای آلمانی زبان هستند الزامی است و این آزمون برای افرادی که می خواهند به دلایل شخصی یا حرفه ای مهارت زبان خود را نشان دهند مفید است.

این بخش از آزمون B2 آلمانی شامل ۲ قسمت می باشد.

 1. Vortrag : هرنفر دو موضوع دریافت میکند ومیتواند یکی را انتخاب کرده و در حدود ۴ دقیقه صحبت کند. در ارتباط با موضوع داده شده باید به (mehrere Alternativen beschreiben,Vor_Nachteile nennen und bewerten,eine Möglichkeit genauer beschreiben) اشاره کند. در پایان به ۲ سوال مرتبط با موضوع خود  که یکی توسط پارتنر و دیگری توسط ممتحن پرسیده می شود پاسخ دهد. هر نفر باید با توجه به موضوع پارتنر خود یک سوال نیز مطرح کند.
 2. Diskussion : هر دونفر یک موضوع دریافت میکنند و باید حدود ۵ دقیقه در این ارتباط با یکدیگر بحث کنند. درپایان به نتیجه ی واحد رسیده و جمع بندی را ارائه دهند.

مهارت schreiben

شامل ۲ قسمت می باشد.

 1. یک متن ۱۵۰ لغتی در ارتباط با یک موضوع داده شده و اشاره به Meinung , Gründe, Problemlösungen, Vor_Nachteile,usw
 2. یک نامه ی رسمی ۱۰۰ لغتی و اشاره به Problem, Lösungsvorschläge

مهارت lesen

شامل ۵ قسمت اصلی

 1. شامل ۹ سوال و ۴ متن زبان آموز باید انتخاب کند که کدام سوال با کدام متن ارتباط دارد. افراد می توانند چند بار انتخاب شوند.
 2. شامل ۶ سوال متن دارای جای خالی میباشد زبان اموز باید انتخاب کند کدام گزینه در هر قسمت متن را کامل می‌کنید ۲ گزینه اضافه هستند.
 3. شامل یک متن و ۶ سوال ۳ گزینه ای است.
 4. شامل ۶ سوال و ۸ متن در هر یک از متون یک نفر نظرش را در ارتباط با موضوعی واحد بیان کرده است و زبان اموز باید انتخاب کند کدام سوال با کدام متن ارتباط دارد.
 5. شامل یک متن می باشد. برای ۳ قسمت از متن باید از بین عنوان های داده شده عنوان مناسب انتخاب شود.

مهارت Hören

شامل ۴ قسمت می باشد

 1.  شامل ۱۰ سوال همانند تایل اول امتحان B1 با این تفاوت که هر دیالوگ فقط یکبار پخش می شود.
 2. شامل ۶ سوال در ارتباط با یک مصاحبه که دوبار پخش می شود.
 3. شامل ۶ سوال همانند تایل چهارم امتحان B1 با این تفاوت که دیالوگ فقط یکبار پخش می شود.
 4. شامل ۸ سوال در ارتباط یا یک سخنرانی که دوبار پخش می شود.