منو

آزمون MSRT مخفف Ministry of Science, Research and Technology است. این آزمون در واقع همان MCHE است که توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم تغییر نام داده است. لازم به ذکر است که تغییری در سرفصل ها، تعداد سوالات و زمان آزمون ایجاد نشده است. این آزمون تنها در داخل کشور اعتبار دارد و متقاضیان این آزمون داوطلبان دکتری هستند.

کاربرد مدرک آزمون  MSRT

مدتی است که در ایران وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و همچنین  وزارت علوم تحقیقات و فناوری ، آزمون های ملی برای پذیرش داوطلبان در مقاطع تحصیلات تکمیلی را  لحاظ می کند. این آزمونها در سراسر کشور برگزار می شود. مثلا وزارت علوم، آزمون زبان MSRT و وزارت بهداشت نیز آزمون زبان MHLE را برگزار می کند.

آزمون MSRT

ساختار آزمون MSRT

در این آزمون شرکت کننده در چهار مهارت مورد سنجش قرار خواهد گرفت (Structure, listening, reading, vocabulary)
به بخش listening مدت زمان 15 دقیقه اختصاص داده می شود که 30 سوال در این بخش مطرح می شود. بنابر این برای هر سوال حدود 30 ثانیه فرصت دارید. به بخش Structure مدت زمان 20 دقیقه اختصاص داده شده و در این بخش هم 30 سوال مطرح می شود. بخش های reading , vocabulary هم باهم و به تعداد 40 سوال و زمان 40 دقیقه زمان هستند.

زمان برگزاری آزمون MSRT

این آزمون حدودا ۱۰ بار در سال و در اکثر شهر‌های بزرگ ایران برگذار می‌شود.

نمرات آزمون MSRT

حداقل نمره این آزمون برای قبولی در مقطع دکتری 50 است که البته با توجه به دانشگاه مورد نظر حد نصاب قبولی متفاوت بوده و بین 45 تا 75 است.

مدت اعتبار آزمون

مدت اعتبار مدرک این آزمون ۲ سال بعد از زمان صدور می‌باشد.

[ultimate_info_table design_style=”design05″ color_scheme=”gray” package_heading=”منابع آزمون MSRT” icon_type=”selector” icon=”Defaults-book”]به دلیل شبیه بودن این آزمون به آزمون تافل می توان از منابع آزمون تافل استفاده کرد.

  • ۱ TOEFL Preparation KIT
  • ۲ Barron’s Essential Words for TOEFL
  • ۳ Understanding and Using English Grammar – By: Betty Azar
  • ۴ Vocabulary for high school students
  • ۵ ۵۰۴ Essential Words For TOEFL
  • ۶Longman Preparation for the TOEFL (the paper-based)

[/ultimate_info_table]