منو

آزمون YÖS مخصوص دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این امتحان به دانشجویان امکان می دهد در زمینه های مختلف مانند پزشکی، حقوق ، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره به تحصیل در ترکیه بپردازند.

لازم به ذکر است افرادی که مدرک پیش دانشگاهی دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند. هر دانشگاه در ترکیه بصورت اختصاصی در سطوح مختلف این آزمون را برگزارمی کند. برای شرکت در این آزمون در سایت دانشگاه مورد نظر خود رفته بعد از ثبت نام، در صورت قبولی در این آزمون مجاز به ثبت نام در دانشگاه مورد نظر خود می باشید. در اغلب موارد آزمون YÖS شامل ۸۰ سوال است که ۴۵ سوال در امتحان عبارتند از سوالات IQ (سوالات اطلاعات عمومی و سوالات هوش) و ۳۵ سوال باقی مانده از ریاضیات است. سوالات ریاضی در امتحان YÖS با سوالات ریاضیات از کلاس دهم در دبیرستان قابل قیاس است.

آزمون YÖS ترکی استانبولی

مراحل ثبت نام در آزمون YÖS

  1. رزرو نوبت
  2. ثبت نام
  3. بررسی مدارک
  4. شرکت در آزمون

آزمون یوس YOS ترکیه

YOS (امتحان دانشجویان خارجی) آزمونی است که برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در دانشگاه های ترکیه تحصیل کنند طراحی شده است. این آزمون مهارت زبان و دانش آکادمیک غیر بومی ترک زبانان را ارزیابی می کند و شرط لازم برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه های ترکیه است.

آزمون YOS توسط شورای آموزش عالی (YÖK) برگزار می شود و دو بار در سال، معمولاً در ژوئن و سپتامبر ارائه می شود. این آزمون به دو بخش تقسیم می‌شود: آزمون مهارت‌های یادگیری پایه (TYT) و آزمون مهارت‌های خاص حوزه (AYT).

بخش TYT از آزمون YOS دانش عمومی و مهارت زبان داوطلب را به زبان ترکی ارزیابی می کند. این بخش از آزمون شامل سوالات چند گزینه ای در زمینه های زبان ترکی، ریاضیات، علوم اجتماعی و علوم طبیعی است. هدف از این بخش ارزیابی مهارت های یادگیری پایه داوطلب و اطمینان از داشتن پایه قوی در زبان ترکی و دانش پایه آکادمیک است.

بخش AYT از آزمون YOS مهارت یک داوطلب را در رشته تحصیلی انتخابی خود ارزیابی می کند. این بخش از آزمون شامل سؤالات مربوط به رشته انتخابی داوطلب مانند مهندسی، پزشکی یا علوم اجتماعی است. هدف از این بخش ارزیابی دانش و استعداد تحصیلی داوطلب برای رشته تحصیلی انتخابی است.

آزمون YOS بسیار رقابتی است و سالانه تعداد محدودی از داوطلبان در دانشگاه های ترکیه پذیرفته می شوند. این آزمون توسط بسیاری از دانشگاه های ترکیه به رسمیت شناخته شده است و پذیرش در این دانشگاه ها به شدت مورد توجه دانشجویان بین المللی است.

برای آماده شدن برای آزمون YOS، داوطلبان می توانند دوره های زبان ترکی را بگذرانند، خودآموزی کنند و استراتژی های تست زنی را تمرین کنند. منابع زیادی برای داوطلبانی که می خواهند برای امتحان آماده شوند، از جمله کتاب های درسی، دوره های آنلاین و آزمون های عملی در دسترس است.

یکی از مزیت های اصلی آزمون YOS به رسمیت شناخته شدن آن توسط بسیاری از دانشگاه های ترکیه است. این آزمون به عنوان معیاری قابل اعتماد برای سنجش مهارت زبان و دانش آکادمیک به طور گسترده پذیرفته شده است و شرط لازم برای پذیرش در بسیاری از دانشگاه های ترکیه است.

علاوه بر این، آزمون YOS می تواند ابزار ارزشمندی برای افراد غیر بومی باشد که می خواهند مهارت های زبان ترکی و دانش آکادمیک خود را بهبود بخشند. این آزمون یک ارزیابی جامع از توانایی های زبانی و دانش آکادمیک داوطلب ارائه می دهد و می تواند به شناسایی نقاط ضعفی که نیاز به مطالعه و تمرین بیشتر دارند کمک کند.

با این حال، آزمون YOS می تواند برای افراد غیر بومی نیز چالش برانگیز باشد. این آزمون طیفی از موضوعات آکادمیک را در بر می گیرد و داوطلبان را ملزم به نشان دادن مهارت در هر زمینه می کند. افراد غیر بومی ممکن است نیاز به اختصاص زمان و تلاش قابل توجهی برای آماده شدن برای امتحان داشته باشند و ممکن است نیاز به مطالعه یا تمرین زبان اضافی برای بهبود توانایی های زبانی خود داشته باشند.

آزمون YOS یک ارزیابی جامع از مهارت زبان و دانش آکادمیک افراد غیر بومی ترک زبان است. این آزمون توانایی های داوطلب را در زبان ترکی، ریاضیات، علوم اجتماعی، علوم طبیعی و رشته تحصیلی انتخابی آنها ارزیابی می کند. در حالی که امتحان می تواند برای افراد غیر بومی چالش برانگیز باشد، اما می تواند ابزار ارزشمندی برای بهبود مهارت های زبانی و دانش آکادمیک و نشان دادن مهارت در این زمینه ها باشد. برای موفقیت در آزمون YOS، داوطلبان باید به مطالعه و تمرین زبان بپردازند و بر توسعه دانش آکادمیک و مهارت های آزمون دادن تمرکز کنند.

مدت اعتبار آزمون YÖS

مدت اعتبار مدرک این آزمون 2 سال است. در این آزمون یادگیری پایه برای زبان آموز بین المللی مهم می باشد. این آزمون از دو بخش سوالات هوش-ریاضی و سوالات زبان ترکی تشکیل شده و سطح بندی سوالات ممکن است در هر دانشگاه متفاوت از سایرین باشد.

زمان ثبت نام

زمان ثبت نام این آزمون‌ها غالبا در فروردین ماه یا (آپریل) هر سال می باشد و زمان برگزاری بتاریخ شمسی حدودا بین اردیبهشت و تیر ماه می باشد. نتیجه امتحان غالبا بعد از دو هفته در سایت منتشر می شود.

هزینه ثبت نام آزمون YÖS

هزینه ثبت نام در این آزمون حدودا بین 300 تا 500 لیر ترکیه می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمونها و دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی لطفا فرم مشاوره رایگان آموزشگاه زبان پردیسان را تکمیل نموده و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.