منو

این آزمون مخفف Test Deutsch als Fremdsprache است. آزمون TestDaf آزمونی استاندارد برای سنجش  سطح زبان آموزانی  است که می خواهند در خارج از آلمان زندگی کنند. این آزمون مختص متقاضیانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاهای آلمانی را دارند.  این آزمون را مرکز TestDaf-institut برگزار می کند.

هزینه آزمون تست داف, 175 یورو می باشد .لازم به ذکر است برای موفقیت در این آزمون ، آموزش زبان آلمانی در یک موسسه زبان معتبر و یا شرکت در دوره‌های خصوصی آموزشی پیشنهاد می شود.

TestDaf در ایران توسط مرکز زبان گوته برگزار می گردد. این آزمون در بیش از 95 کشور برگزار می شود و شامل تست های شنیداری (Hören),  درک مطلب(lesen), نوشتاری(schreiben), مکالمه(Sprechen) می باشد. این آزمون در 3 سطح ارائه می گردد که بین TDN3 الی TDN5 می باشد و معادل سطح بندی اروپا C1-B2 است. مدرک زبان TestDaf تاریخ انقضا ندارد و تا سالیان درازی معتبر می باشد. بخش های آزمون TestDaf به شرح زیر است:

مهارت Sprechen

این بخش شامل 7 سئوال می باشد که از نظر دشواری سطوح متفاوتی دارند. مدت زمان این بخش 30 دقیقه می باشد بدیهی است که زبان آموزان باید تسلط بالایی برای صحبت درباره وضعیت های مختلف دانشگاهی داشته باشند. توصیف یک نمودار, توصیف یک تصویر و بیان دیدگاه از جمله سئوالات این بخش است.

مهارت schreiben

در این قسمت, آزمون دهندگان شروع به توصیف داده های آماری که به شکل نمودار خطی یا جدول ارائه می گردد,  می کنند. سپس سئوالات نمودار را پاسخ می دهند .

مهارت lesen

این قسمت شامل 3 متن و 30 سئوال می باشد که حداکثر 60 دقیقه زمان دارد. در این قسمت از آزمون دهندگان باید متون دانشگاهی را درک کنند. این قسمت دارای سطوح مختلفی از نظر دشواری می باشد. متن ها از روزنامه ها, مجلات علمی و مقالات گرفته شده اند.

مهارت Hören

این قسمت شامل 3 فایل صوتی می باشد . این بخش 25 سئوال دارد که حداکثر زمان این قسمت 40 دقیقه می باشد.

کتابها و منابع آزمون TestDaf:

1- Training TestDaf, این کتاب شامل نمونه سئوالات تست داف به همراه پاسخ نامه می باشد.

2- Prüfungstraining TestDaf ,  این کتاب دارای نمونه سئوالات آزمون است و به شما راهکارهایی برای حل سئوالات ارائه می دهد.

3- Mit erfolg zum TestDaf  ,این کتاب دارای نمونه سئوالات تست داف , به همراه پاسخنامه است که به شما کمک میکند, سئوالات را مرحله به مرحله پاسخ دهید.

4- Fit Fur Den TestDaf ,در این کتاب به بررسی استراتژی های مختلف برای پاسخگویی به سئوالات می پردازد.

5- Musterprüfung TestDaf,نمونه سئوالات این کتاب برای سطوح 1 تا 5 می باشد.