منو

آزمون ALES ترکیه که مخفف عبارت Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است. به عنوان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه شناخته می شود و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند و یا اشخاصی که قصد آموزش زبان ترکی استانبولی و یا مترجمی در ترکیه دارند باید آزمون آلس را با موفقیت پشت سر بگذارند.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید پیشنهاد می شود در آزمون GRE  شرکت کنید. برای شرکت در دوره های پزشکی و دندانپزشکی مواردی مانند نمره آزمون الس و معدل کارشناسی و مصاحبه لازم است که نمره آزمون آلس بیشترین اهمیت را برای مصاحبه کننده های دانشگاه دارد.

آزمون ALES ترکی

برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه و قبولی در سیستم نمره دهی , بیشترین سهم مربوط به نتیجه آزمون آلس می باشد که ۵۰ درصد است. کسب امتیاز بالا در آزمون ALES به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امتیاز بزرگی محسوب می شود.لازم به ذکر است آزمون ALES فقط در کشور ترکیه معتبر است.

آزمون ALES ترکیه از دو بخش محاسباتی (sayısal) و (sözel) کلامی تشکیل شده است.

 •  بخش کلامی ، توانایی زبان آموز در معنی کلمات، معانی در جمله ها، کامل کردن جملات و متن ها، سنجیده می شود .
 • بخش محاسباتی به مسائل هندسه، ریاضیات و سئوالات متداول هوش پرداخته شده است  . هدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تأثیرگذار باشد.

مدت زمان آزمون ALES

آزمون آلس در مجموع شامل ۱۰۰ سوال به همرا دو دفترچه است که  هر کدام شامل ۵۰ سوال محاسباتی و ۵۰ سوال عمومی می باشد و همچنین زمان پاسخگویی به این سوالات نیز ۱۵۰ دقیقه می باشد. بالاترین نمره آزمون آلس ۱۰۰ است و کم ترین نمره قبولی در این آزمون در دانشگاه های مختلف متفاوت است . تقریبا بسیاری از دانشگاه ها نمره بالای ۵۰ یا ۵۵ را مورد قبول می دانند .

هزینه آزمون ALES

هزینه آزمون ALES ترکیه در هنگام ثبت نام ۱۲۰ لیر است. البته در کنار هزینه آزمون ALES، هزینه ای به صرافی که پول را به حساب دانشگاه انتقال می دهد را هم در نظر بگیرید.

ثبت نام در آزمون آلس

 • این آزمون هم بصورت کاغذی و هم بصورت کامپیوتری برگزار می شود.
 • شرایط سنی خاصی برای ثبت نام در این آزمون وجود ندارد.

مراحل ثبت نام آزمون آلس به صورت زیر است:

  1. وارد سایت osym.gov.tr شوید سپس ثبت نام کنید.
  2. دفترچه ثبت نام آزمون  ALES را دانلود کرده و مطالعه نمایید.
  3.  حوزه و زمان آزمون  خود را مشخص کنید.
  4. بعد از مشخص کردن حوزه، اطلاعات  شخصی خود را وارد کنید.
  5. بعد از اتمام تکمیل اطلاعات ،هزینه آزمون ALES را پرداخت نمایید.
  6. در آخرین مرحله باید با پرینت برگه ثبت نام آزمون آلس و پاسپورت در محل آزمون حضور یابید.