منو

آزمون ALES ترکیه که مخفف عبارت Akademik personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı است. به عنوان آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های ترکیه شناخته می شود و دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را دارند و یا اشخاصی که قصد آموزش زبان ترکی استانبولی و یا مترجمی در ترکیه دارند باید آزمون آلس را با موفقیت پشت سر بگذارند.

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید پیشنهاد می شود در آزمون GRE  شرکت کنید. برای شرکت در دوره های پزشکی و دندانپزشکی مواردی مانند نمره آزمون الس و معدل کارشناسی و مصاحبه لازم است که نمره آزمون آلس بیشترین اهمیت را برای مصاحبه کننده های دانشگاه دارد.

آزمون ALES ترکی

آزمون آلس ترکیه ALES

آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی (ALES) یک آزمون استاندارد در ترکیه است که به عنوان معیار پذیرش برای برنامه های تحصیلات تکمیلی، برنامه های دکترا و موقعیت های تدریس در دانشگاه ها استفاده می شود. این آزمون توسط مرکز ارزیابی، انتخاب و قرارگیری (OSYM) برگزار می شود و سالی دو بار برگزار می شود.

آزمون ALES به سه بخش شفاهی، کمی و تحلیلی تقسیم می شود. بخش شفاهی مهارت های درک مطلب، واژگان و گرامر داوطلب را ارزیابی می کند. بخش کمی توانایی آنها را برای حل مسائل ریاضی اندازه گیری می کند، در حالی که بخش تحلیلی توانایی آنها را برای تجزیه و تحلیل و ارزیابی داده های پیچیده ارزیابی می کند.

آزمون ALES برای آزمایش توانایی داوطلبان در تفکر انتقادی، تجزیه و تحلیل اطلاعات و حل مسائل طراحی شده است. این یک امتحان چالش برانگیز است و از داوطلبان انتظار می رود که پایه ای قوی در رشته تحصیلی انتخابی خود داشته باشند. نمره آزمون در مقیاس 100 با حداقل نمره قبولی 55 است.

آزمون ALES به طور گسترده در ترکیه به رسمیت شناخته شده است و بسیاری از دانشگاه ها برای پذیرش در برنامه های تحصیلات تکمیلی و دکتری خود به آن نیاز دارند. این آزمون همچنین توسط سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی برای ارزیابی صلاحیت های داوطلبان برای موقعیت های آموزشی و پژوهشی استفاده می شود.

برای آمادگی برای آزمون ALES، داوطلبان می توانند در دوره های آمادگی ALES که توسط دانشگاه ها و موسسات خصوصی ارائه می شود، ثبت نام کنند. این دوره ها بررسی جامع مطالب امتحانی و همچنین تست های تمرینی و بازخورد معلمان با تجربه را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. داوطلبان همچنین می توانند از کتاب های آمادگی ALES و راهنمای مطالعه استفاده کنند که بررسی دقیق مطالب امتحانی و سوالات تمرینی را ارائه می دهد.

آزمون ALES در دو قالب کاغذی و کامپیوتری ارائه می شود. آزمون کاغذی در یک جلسه ارائه می شود و تقریباً چهار ساعت طول می کشد تا تکمیل شود. از طرف دیگر، آزمون کامپیوتری در دو جلسه ارائه می شود و تقریباً سه ساعت طول می کشد.

داوطلبانی که مایل به شرکت در آزمون ALES هستند ابتدا باید از طریق وب سایت OSYM به صورت آنلاین ثبت نام کنند. زمان ثبت نام معمولاً چند ماه قبل از تاریخ آزمون اعلام می شود. داوطلبان باید هزینه ثبت نام را بپردازند که بسته به فرمت آزمون و تعداد بخش هایی که می خواهند شرکت کنند متفاوت است.

در روز آزمون، داوطلبان باید کارت شناسایی دولتی و کارت ورود به جلسه آزمون خود را به همراه داشته باشند. آنها مجاز به آوردن وسایل الکترونیکی مانند تلفن همراه یا ماشین حساب به اتاق امتحان نیستند.

آزمون ALES گامی مهم در فرآیند پذیرش برای برنامه های تحصیلات تکمیلی و دکترا در ترکیه است. این یک امتحان چالش برانگیز است که داوطلبان را ملزم می کند که پایه ای قوی در رشته تحصیلی انتخابی خود داشته باشند. با این حال، داوطلبان با آمادگی و مطالعه مناسب می توانند شانس خود را برای کسب نمره بالا و قبولی در برنامه مورد نظر خود افزایش دهند.

برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه و قبولی در سیستم نمره دهی , بیشترین سهم مربوط به نتیجه آزمون آلس می باشد که ۵۰ درصد است. کسب امتیاز بالا در آزمون ALES به منظور ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، امتیاز بزرگی محسوب می شود.لازم به ذکر است آزمون ALES فقط در کشور ترکیه معتبر است.

آزمون ALES ترکیه از دو بخش محاسباتی (sayısal) و (sözel) کلامی تشکیل شده است.

 •  بخش کلامی ، توانایی زبان آموز در معنی کلمات، معانی در جمله ها، کامل کردن جملات و متن ها، سنجیده می شود .
 • بخش محاسباتی به مسائل هندسه، ریاضیات و سئوالات متداول هوش پرداخته شده است  . هدف از آن، سنجش توانایی افراد در زمینه های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تأثیرگذار باشد.

مدت زمان آزمون ALES

آزمون آلس در مجموع شامل ۱۰۰ سوال به همرا دو دفترچه است که  هر کدام شامل ۵۰ سوال محاسباتی و ۵۰ سوال عمومی می باشد و همچنین زمان پاسخگویی به این سوالات نیز ۱۵۰ دقیقه می باشد. بالاترین نمره آزمون آلس ۱۰۰ است و کم ترین نمره قبولی در این آزمون در دانشگاه های مختلف متفاوت است . تقریبا بسیاری از دانشگاه ها نمره بالای ۵۰ یا ۵۵ را مورد قبول می دانند .

هزینه آزمون ALES

هزینه آزمون ALES ترکیه در هنگام ثبت نام ۱۲۰ لیر است. البته در کنار هزینه آزمون ALES، هزینه ای به صرافی که پول را به حساب دانشگاه انتقال می دهد را هم در نظر بگیرید.

ثبت نام در آزمون آلس

 • این آزمون هم بصورت کاغذی و هم بصورت کامپیوتری برگزار می شود.
 • شرایط سنی خاصی برای ثبت نام در این آزمون وجود ندارد.

مراحل ثبت نام آزمون آلس به صورت زیر است:

  1. وارد سایت osym.gov.tr شوید سپس ثبت نام کنید.
  2. دفترچه ثبت نام آزمون  ALES را دانلود کرده و مطالعه نمایید.
  3.  حوزه و زمان آزمون  خود را مشخص کنید.
  4. بعد از مشخص کردن حوزه، اطلاعات  شخصی خود را وارد کنید.
  5. بعد از اتمام تکمیل اطلاعات ،هزینه آزمون ALES را پرداخت نمایید.
  6. در آخرین مرحله باید با پرینت برگه ثبت نام آزمون آلس و پاسپورت در محل آزمون حضور یابید.