منو

آزمون تافل TOEFL

آزمون تافل یا TOEFL مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language می باشد، که در واقع یک آزمون بین المللی در زمینه زبان انگلیسی است که در زمره پرطرفدارترین و معتبرترین آزمونهای بین المللی قرار دارد. مرکز این آزمون در کشور آمریکا قرار دارد و از طریق شرکت ETS یا “Educational Testing Service” هر ساله برگزار می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه آزمون تافل و منابع این آزمون تا انتهای مطلب با ما باشید.

این آزمون در بیش 11 هزار موسسه و دانشگاه در سطح بین المللی و بیش از 150 کشور از جمله استرالیا ، کانادا ، نیوزیلند ، ایالات متحده ، انگلیس و در سراسر اروپا و آسیا پذیرفته شده است. بیش از 35 میلیون نفر در سراسر جهان آزمون TOEFL را برای نشان دادن مهارت خود در یادگیری زبان انگلیسی انتخاب کرده اند.

آزمون تافل

شرکت در آزمون تافل مناسب چه افرادی است؟

  • اگر قصد زندگی و مهاجرت در کشور های انگلیسی زبان را دارید این آزمون معتبر است.
  • اگر قصد ادامه تحصیل و اشتغال در کشور های مانند آمریکا ، اروپا و سایر کشور های انگلیسی زبان را دارید داشتن نمرات قابل قبول این مدرک برای شما بسیار مفید بوده و پذیرش شما را امکان پذیر می کند.

زمان ثبت نام آزمون تافل اینترنتی یا TOEFL IBT

شما در هر زمان و مکانی می توانید ثبت نام کنید و 6 ماه بعد از ثبت نام، تاریخ و مکان امتحان شما مشخص می شود. فرصت ثبت نام برای آزمون 7 روز قبل از زمان برگزاری آزمون می باشد.

زمان اعلام نتایج آزمون تافل اینترنتی یا TOEFL IBT

نتایج آزمون بصورت اینترنتی شامل 4 گزارش رسمی رایگان برای مهارت های شما و حدودا 7 تا 10 روز بعد از آزمون از طریق وب سایت ETS اعلام خواهد شد. امتیازات شما 2 سال پس از تاریخ آزمون معتبر است.

شرایط و قوانین آزمون تافل

آزمون تافل نیز مانند تمام امتحانات دیگر دارای شرایط و قوانین خاص خود می باشد که در ذیل مشاهده می فرمایید:
این آزمون دارای محدودیت سنی نمی باشد ولی برای افراد بالای 16 سال توصیه شده است. همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است و کپی پاسپورت به‌ هیچ‌ وجه قابل‌قبول نیست. عدم رعایت شرایط و قوانین ممکن است منجر به اخراج شما از آزمون شود و هزینه آزمون پس داده نمی شود.

همچنین در نظر داشته باشید که همراه داشتن یا استفاده از هر یک از وسایل زیر غیرمجاز و ممنوع می باشد:

قلم هایلایت ، لاک غلط گیر ، مدادرنگی ، ماشین حساب ، ساعت ، کتاب ، جزوه ، یادداشت ، رادیو ، هدفون ، دیکشنری ، تلفن همراه

نمره قبولی در آزمون تافل

نمره کلی یا بالاترین نمره در آزمون تافل 120 است. که هر بخش آن 30 نمره به‌صورت جداگانه محاسبه می‌گردد. در انتها پس از محاسبه‌ نمره، میانگین نمرات، تعیین‌کننده نمره‌ نهایی است. لازم‌ به‌ ذکر است که سیستم تعیین نمره‌بندی در تافل مقداری متفاوت است. به‌عنوان مثال، اگر در بخش Speaking، نمره 3.5 کسب کنید یعنی به 27 سؤال پاسخ صحیح داده‌اید و اگر 2.5 کسب کنید یعنی به 19 سؤال پاسخ درست داده‌اید. در بخش Writing، اگر نمره 3.5 کسب کنید یعنی به 22 سؤال پاسخ صحیح داده‌اید و درصورتی‌که نمره 2.5 کسب کنید نشان‌دهنده پاسخ صحیح به 17 سؤال است.

مهلت اعتبار مدرک TOEFL

هر زمان که شما مدرک آزمون تافل خود را دریافت کنید، از آن تاریخ به‌مدت 2 سال اعتبار دارد. لازم به ذکر است پس از گذشت این زمان ، درصورت نیاز داشتن به مدرک TOEFL ، مجددا می بایست در این آزمون شرکت کنید.

آزمون تافل toefl

تعداد سئوالات آزمون تافل

این بخش شامل گوش دادن به موارد زیر است:
درک پایه
درک عملی (مکالمات مختلف از موضوعات متفاوت است)
در این بخش دو نوع listening وجود دارد، سخنرانی ها و گفتگوها. سه یا چهار سخنرانی ، هر کدام 3-5 دقیقه ، با 6 سوال در هر سخنرانی دو یا سه مکالمه با 2 سخنران ، هر 3 دقیقه ، با 5 سوال در هر مکالمه در طول آزمون می توانید روی هر مورد صوتی یادداشت کنید. تا به شما در پاسخگویی به سئوالات کمک کند. برای تکمیل این بخش 41 تا 57 دقیقه وقت دارید.

این بخش شامل 3 یا 4 متن خواندنی است که هر یک تقریباً 700 کلمه طول دارد ، با 10 سوال در هر قسمت. شما 54 تا 72 دقیقه فرصت دارید تا به تمام سئوالات این بخش پاسخ دهید.

این آیتم به 4 قسمت تقسیم‌شده و هر بخش سؤالات جداگانه‌ای توسط طراحان آزمون پرسیده می‌شود و شما به آن‌ها پاسخ می‌دهید. سؤالات درمورد شخص شما، محل زندگی، سلیقه‌ها و عقاید شما است و حدود 17 دقیقه زمان خواهید داشت. همچنین این بخش برخلاف آزمون آیلتس در روز جداگانه‌ای برگزار نشده و در همان روز آزمون هر 4 بخش امتحان گرفته می‌شوند.

در این بخش می بایست دو آیتم را انجام دهید:

  • یک قسمت کوتاه بخوانید و یک سخنرانی کوتاه گوش دهید ، سپس در پاسخ به آنچه خواندید و گوش داده اید ، در مدت 20 دقیقه بنویسید .
  • مقاله ای را براساس تجربه یا نظر شخصی در پاسخ به یک موضوع در مدت 30 دقیقه بنویسید.
  • لازم به ذکر است منابع آزمون تافل

هزینه آزمون تافل

هزینه آزمون تافل در برخی مناطق پر متقاضی، از ۲۲۵ دلار به ۲۴۵ دلار افزایش پیدا کرده است، که شرکت کنندگان در ایران هم شامل این مبلغ می شوند.هزینه آزمون تافل در برخی مناطق که آزمون کم طرفدار بوده است ، هزینه آزمون TOEFL  از ۲۱۵ دلار به ۲۲۵ دلار افزایش داشته است. کشور امارات شامل این موارد می شود. نکته بعد تغییر هزینه آزمون تافل به دلیل تغییر زمان آزمون است، داوطلبین باید مبلغی را برای هر بار تغییر پرداخت کنند . قبلا هزینه تغییر زمان آزمون برای آزمونهای داخلی ایران ۴۰ دلار بود که هم اکنون به ۶۰ دلار تغییر پیدا کرده است.

اعتراض به نتیجه آزمون تافل

زمانی که برگه نتایج آزمون تافل خود را دریافت می‌کنید، درصورتی‌که نتیجه موردنظر را کسب نکرده باشید. دو گزینه پیش روی خود خواهید داشت؛ یا دوباره آزمون دهید و یا اینکه نسبت به نتیجه آزمون خود اعتراض کنید. برای اعتراض به نتایج آزمون تافل باید به مرکزی که در آن آزمون تافل داده‌اید مراجعه کرده و فرم مخصوص بررسی نتایج «TOEFL iBT Score Review Request» را پر کنید. توجه داشته باشید که ابتدا هزینه این کار را پرس‌وجو کنید. چرا که هر مرکز آزمونی هزینه متفاوتی در قبال این کار دریافت خواهد کرد. اما معمولاً به‌ازای هر بخش 80 دلار آمریکا پرداخت خواهید کرد و درصورتی‌که به دو نتیجه آزمون Speaking و Writing اعتراض داشته باشید 160 دلار باید پرداخت کنید.