منو

(Graduate Record Examination) آزمون GRE آزمونی جامع است كه توانایی ها و معلومات عمومی فارغ التحصیلان را ارزیابی می كند. و معمولا برای ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی مورد نیاز می باشد. نمره این آزمون برای ادامه تحصیل در مقاطع فوق لیسانس (Master) و دکترا (Phd) در تمامی دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا و برخی دانشگاه های اروپایی و کانادا الزامی بوده و کسب نتیجه خوب در این آزمون می‌تواند به عنوان وجه تمایز شما از دیگر داوطلبین باشد. افرادی که دارای هر یک از مدارک تافل یا آیلتس هستند، با شرکت در آزمون GRE General شایستگی خود را برای ورود به مقطع فوق لیسانس و دکترا برای دانشگاه روشن می‌سازند.
معدل کارشناسی اهمیت بسیاری برای پذیرش در دانشگاه های معتبر خارجی دارد افرادی که نتوانسته اند معدل خوبی داشته باشند با کسب نمره قابل قبول در این آزمون می توانند شایستگی خود برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی را نشان دهند.

 

آزمون ETS GRE

ساختار آزمون GRE

این آزمون مانند آزمون تافل زیر نظر شرکت ETS می باشد. آزمون جی آر ای به صورت چهارگزینه ای یا تستی ، برگزار می شود که از سه بخش نگارش تحلیلی (analytic writing) ، استدلال كیفی (verbal reasoning)، و استدلال كمی (quantities reasoning) تشكیل می شود. که در ادامه به تشریح هر کدام خواهیم پرداخت.

Verbal Reasoning (استدلال کلامی)

این بخش مربوط به واژگان است که دانشجویان با نام تست های زبان انگلیسی می شناسند که میزان تسلط شما بر زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می دهد. سئوالات بصورت جای خالی و درک مطلب می باشد. تعداد 20 سوال در این بخش وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن 30 دقیقه است. از 130 تا 170 نمره نیز می‌توان در این بخش به دست آورد.

Quantitative (استدلال کمی و ریاضیات)

این بخش از آزمون GRE شامل سئوالات تجزیه تحلیل داده ها ، حل مسائل هندسه ، ریاضیات ، جبر تشکیل شده است که در حد سئوالات مقطع دبیرستان می باشد. تعداد 20 سوال در این بخش وجود دارد و مدت زمان پاسخگویی به آن 35 دقیقه می‌باشد. از 130 تا 170 نمره نیز می‌توان در این بخش به دست آورد، که متقاضیان غالبا نمرات مطلوبی در این قسمت بدست می آورند.

Analytical Writing (نوشتار تحلیلی)

این بخش شامل دو قسمت می باشد. قسمت اول Issue Task (نوشتن انشاء راجع به یک موضوع) بوده و قسمت دیگر Argument Task (نوشتن تحلیل و استنباط شخصی از متنی که به کاربر داده می شود) می باشد. نمرات این بخش نیز ما بین 0 تا 6 است.

انشای بخش Issue از قسمت رایتینگ تافل و آیلتس دشوارتر بوده و متقاضی بایستی از میان موضوعات داده شده یکی را انتخاب و شروع به نوشتن کند. فرد بایستی حداکثر توانایی خود در حوزه های گرامر، واژگان و غیره را به کار گیرد تا بتواند نمره قابل قبولی را به دست آورد. نمرات این بخش از 0 تا 6 بوده و نمره 4 یک نمره بسیار خوب تلقی خواهد شد. مدت زمان برای این قسمت 45 دقیقه می باشد.
در بخش Argument نیز داوطلب بایستی متنی را که به ظاهر منطقی و معقول می آید را به دقت خوانده و سپس با یافتن اشکالات مختلف موجود در آن، اقدام به اصلاح متن نماید. مدت زمان این قسمت 30 دقیقه می باشد.

انواع آزمون جی آر ای (GRE)

آزمون GRE (جی آر ای) در دو نوع عمومی (general) و موضوعی/تخصصی (subject) به صورت تستی برگزار می شود. که آزمون subject برای دروس تخصصی رشته هایی مانند روان شناسی، ریاضی ، ادبیات انگلیسی، زیست شناسی سلولی و مولکولی، شیمی، ریاضی ، فیزیک ، بیوشیمی در نظر گرفته شده است.

هم اکنون در ایران آزمون جی آر ای عمومی به دو صورت کتبی (Paper-Delivered) و کامپیوتری (Computer-delivered) برگزار می شود. از August 2011 تغییراتی در این آزمون ایجاد شده است که در ذیل آنها را مرور می کنیم:

مهمترین تغییرات آزمون جدید GRE

  • در آزمون قدیمی نمره ی بخش های استدلال کمی و کیفی از ۲۰۰ تا ۸۰۰ (با فاصله های ده نمره ای) بود که حال از ۱۳۰ تا ۱۷۰ (با فاصله های یك نمره ای) محاسبه می شود.
  • جواب تمامی سوالات باید در دفترچه سوالات وارد شود و پاسخنامه جداگانه ای به داوطلبان داده نمی شود.
  • در بخش های كیفی و كمی این امكان وجود دارد كه پاسخ چند گزینه از یك سوال درست بوده و تنها در صورتی كه داوطلب تمامی گزینه های درست را انتخاب كند نمره به او تعلق می گیرد.
  • در بخش كمی، به هر داوطلب ماشین حساب ساده ای توسط مرکز برگزاری آزمون داده می شود.
  • تعداد سوالات و زمان پاسخگویی در بخش های كیفی و كمی نیز تغییر كرده است كه در جدول بخش بندی آزمون گنجانده شده است.
  • با تغییرات ایجاد شده در فرمت کامپیوتری، در صورت نیاز داوطلب می تواند پاسخ سوالات هر بخش را قبل از ورود به بخش بعدی تغییر دهد.
  • در ویرایش جدید، میزان سختی سوالات تحت تاثیر تعداد پاسخ های صحیح به سوالات قبلی می باشد.
آزمون GRE

تغييرات در بخش كمی آزمون GRE

سوالات تطابق لغات (analogy) و متضاد (antonym) حذف شده است.
به جای متن های طولانی، 12 تا 15 متن كوتاه (عمدتاً تک پاراگرافی) جایگزین شده است. البته ممكن است یک الی دو متن چند پاراگرافی نیز در این بخش گنجانده شود.
سوالات تکمیل متن تغییر چندانی نکرده است و جاهای خالی در هر سوال بین یک تا سه عدد می باشد. نكته مهم این است كه داوطلب برای كسب نمره سوال باید تمامی جاهای خالی را به درستی پركند.
جملات معادل (Sentence Equivalence) سوالات جدیدی هستند كه بخش كمی اضافه شده اند. این نوع سوالات هم توانایی پیدا كردن لغات هم معنی و هم كامل كردن جای خالی را می سنجد. در این سوالات یک جمله داده می شود که یک کلمه آن جا افتاده است و داوطلب می بایست از بین ۶ گزینه ی داده شده جای خالی را با دو گزینه كامل كند به صورتی که هم جمله منطقی و معقول باشد، و هم جمله تکمیل شده با هر دو گزینه یک معنی را برساند.
به طور خلاصه، سوالات این بخش از حالت حفظ کردن صرف لغات خارج شده و توانایی درک و استدلال مطالب نقش پررنگ تری ایفا میكند. با این وجود، همچنان دانش واژگان بالا به عنوان مهمترین فاکتور در این بخش مطرح می شود.

[ultimate_info_table design_style=”design05″ color_scheme=”gray” package_heading=”منابع آزمون GRE” icon_type=”selector” icon=”Defaults-book”]

  • Official GRE® Verbal Reasoning Practice Questions
  • The Official Guide to the GRE® General Test
  • Official GRE® Quantitative Reasoning Practice Questions

[/ultimate_info_table]

هزینه آزمون GRE

هزینه ثبت نام آزمون GRE General معادل 205 دلار آمریکا می‌باشد. اما در صورتی که بخواهید به صورت Late (یعنی به طور معمول از یک هفته تا چهار روز مانده به آزمون) ثبت نام کنید، هزینه ی آن 230 دلار خواهد بود. هزینه تغییر زمان آزمون 50 دلار آمریکا خواهد بود.

اعتبار آزمون GRE

اعتبار این آزمون به مدت 5 سال است.

زمان اعلام نتایج آزمون جی آر ای

نتایج بعد از 10 تا 15 روز بعد از برگزاری آزمون بصورت ایمیل به شما اعلام خواهد شد. شما از طریق ورود به سایت ETS و ورود با رمز کاربری خود می توانید کارنامه خود را دریافت کنید.