منو

بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان

بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان

برای بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان مقالات زیادی در اینترنت مبنی بر یادگیری زبان انگلیسی برای بزرگسالان وجود دارد، اما مقالات مرتبط با کودکان کمتر دیده می­شود. اگر کودکی دارید که در حال یادگیری زبان انگلیسی است قطعا می‌خواهید بدانید که چگونه می­‌توان به آن­‌ها کمک کرد یا اگر دوست دارید خودتان در منزل، زبان انگلیسی به کودکانتان آموزش دهید، قطعا می­‌خواهید بدانید که چگونه باید این کار را انجام دهید. برای کمک به کودکانتان در یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگر و حتی آموزش آن­ها در منزل، نیاز نیست که سطح زبان انگلیسی بالایی داشته باشید، مهم‌­ترین مسئله این است که خودتان مشتاق باشید و فرزندانتان را تشویق و تمجید ­کنید (دقیقا مثل زمانیکه می خواهید اورا علاقمند به خوردن غذای مقوی کنید). این اشتیاق شما، کودکتان را مشتاق و علاقمند به یادگیری می­کند.

آموزش زبان به کودکان چه اهمیتی دارد؟

در جامعه‌ای که این کودکان زندگی می‌کنند زبان خارجی چندان کاربردی برای آن‌ها ندارد ولی مسلماً در آینده، در مراحل مختلف تحصیلی و زندگی‌شان، این زبان راه‌گشای بسیاری از مشکلات آن‌ها خواهد بود. در عین حال باید دید کودکی که به کلاس زبان می‌رود با چه انگیزه‌ای می‌تواند یادگیری زبان را ادامه دهد؟ آیا بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان برای همه یکسان است؟ آیا اصلاً  انگیزه‌ای در او مشاهده می‌شود یا این پدر و مادر هستند که اصرار به آموزش زبان فرزندشان دارند؟ چرا که احتمالاً خوانده یا شنیده‌اند که آموزش زود‌هنگام زبان باعث می‌شود هم کودک تلفظ درستی از واژگان آن زبان پیدا کند و هم بسیاری واژه‌ها و ترکیبات و ساختارهای زبانی، در این سن، بهتر در حافظه‌اش ثبت می‌شود.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان می‌تواند کمی مشکل، زمان بر و گاهی اوقات چالش بر انگیز باشد. قطعا کودکان بهتر از بزرگسالان زبان جدیدی را یاد می­‌گیرند اما نیاز هست که روش‌های خاصی برای آموزش آن­ها در پیش گرفته شود که در ادامه به آن­ها می‌­پردازیم.

اگر کودکتان نتوانست خیلی زود انگلیسی صحبت کند، نگران نباشید، چرا که زمان مشخصی نیاز است تا کودک شروع به یادگیری زبان دوم کند. بنابراین صبور باشید تا در زمان خودش به صحبت به زبان انگلیسی را شروع کنند.

شاید در نظر اول، فکر کنیم یادگیری همزمان دو زبان در کنار هم آن هم برای کودکی که درک درستی از معانی و لغات ندارد کار دشوار و سختی باشد و یا فشار به کودک می آورد ولی اونیل معتقد است که «یادگیری زبان دوم در کنار زبان مادری باعث تسلط بیشتر کودکان به زبان مادری گشته و مانع از آن می‌شود که او  جملات را در ذهن خود ترجمه کند؛ یعنی همان کاری که زبان‌ آموزان بزرگ‌سال انجام می‌دهند، بنابراین در آموزش زود‌هنگام زبان، کودک به خوبی قادر می‌شود در هر لحظه هر یک از دو زبان مادری و زبان خارجی را در ساختار خودشان به‌کار گیرد بدون آنکه یکی را در دیگری دخالت دهد» با پیدا کردن بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان تقویت قدرت شناختی مضاعف می‌گردد و نه‌ تنها فشاری به ذهن کودک وارد نمی‌کند بلکه در پرورش ذهنی او نیز نقش مثبتی دارد. بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان ذهن او را بازتر می‌کند و راه شرکت در فعالیت‌های گروهی و اجتماعی را برایش هموارتر می‌سازد.

آموزش زبان کودکان باعث شده تا والدین آنها بدنبال روشهای نوین و منابع معتبر آموزشی باشند. برای بهترین مهارت آموزش زبان به کودکان باید گفت, در بین همه روشها آموزش تصویری , ریتم, ویدیویی را بیشتر از بقیه روشها می پسندند.

این دروس مهم یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان تنها یک مقدمه برای شروع یادگیری اصولی هستند. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید در بهترین راهکار آموزش زبان به کودکان این است که, چون کودکان در ابتدای مرحله یادگیری هستند، باید آموزش شان کاملا اصولی باشد وگرنه فرایند یادگیری شان اشتباه و بسیار زمان بر خواهد شد و آنها خود بخود از یادگیری دلسرد می شوند مانند درختی از ریشه و ابتدا کج بالا برود.

چند نمونه از بهترین روشهای آموزش :

  • برای آموزش انگلیسی به کودکان حتما باید از آهنگ و ریتم  استفاده کنید. (کودکان عاشق ریتم هستند)
  • استفاده از کارتون های مناسب انگلیسی همراه با شعر و آواز جهت یادگیری گرامر های ساده و آشنایی با لغات جدید.
  • حتما ۵ اپلیکیشن برتر زبان برای کودکان را روی تبلت دانلود کنید.
  • کلمات و جملات ساده انگلیسی به کودکان را با فلش کارت یا درغالب شعر و بازی به آنها یاد بدهید.

حتما با خنده و سرگرمی کودکان را تشویق به یادگیری کنید. سخت گیری ممنوع است کودکان هم زود خسته و هم زود زده می شوند, وقتی هم که از چیزی زده بشوند دوباره ایجاد ترغیب و انگیزه در آنها بسیار سخت است. کتاب های انگلیسی در خانه بخوانید، کارتون های انگلیسی با فرزندانتان ببینید و آهنگ های انگلیسی گوش کنید. فرزندانتان هر چه بیشتر انگلیسی بشنوند راحت تر آن را یاد می‌گیرند. اصولا ما زبان مادریمان را هم به همین شکل یاد گرفته ایم. کسی ما را به مدرسه یا کلاس نبرده است ولی ما راحت صحبت می‌کنیم و به خوبی می‌توانیم ارتباط برقرار کنید. اگر محیط شامل المان‌هایی از زبان انگلیسی باشد، فرزندان به راحتی می‌توانند آن را یاد بگیرند و با آن ارتباط خوبی برقرار کنند.

باید دانست که آموزش زبان خارجی به کودکان، بیش از هر آموزش دیگر، نیاز به استراتژی ویژه‌ای دارد که بتواند از پتانسیل‌های لازم در کودک جهت تقویت قدرت شناختی وی بهره‌برداری کند. از جمله این استراتژی‌ها ایجاد انگیزه در کودک است. در این رابطه، متخصصان تعلیم‌ و‌تربیت درعین آموزش/ یادگیری زبان، سخن از ارضای نیازهای کودک به میان می‌آورند که می‌تواند مولد انگیزه لازم و منش مثبت او در برابر زبان خارجی که می‌آموزد باشد. ولی می‌خواهیم بدانیم که این نیازهای کودک و عوامل مولد انگیزه در او کدام‌اند؟ «بازی کردن،  آواز خواندن،  تکرارکردن – کودکان عاشق تکرار جملات آهنگین هستند ـ   نگاه کردن به تصاویر، گوش کردن به داستان‌های تخیلی» از جمله نیازهای کودک است.

دالگالیان معتقد است که نیازهای کودک عبارت‌اند از:

نیاز به بازی: اعم از بازی کردن، آواز خواندن، جست‌وجو کردن، کشف کردن…

نیاز به بیان افکار و اندیشه: چه از طریق حرف زدن یا از طریق حرکات سر، میمیک صورت، نقاشی, پانتومیم

نیاز به فهمیدن: شامل فهمیدن توانایی خویشتن و فهمیدن واقعیت‌های دنیای اطراف, احساسات(یکی از اصلی ترین نیاز ها در کودکان نیاز بیان احساساتشان است. این بیان اول از همه به زبان مادری و سپس به زبان های بین المللی بسیار ضروری و مفید است)

نیاز به یادگیری: غنی‌سازی اطلاعاتش و کاربرد این اطلاعات در زندگی روزمره

اگر دنبال بهترین آموزشگاه زبان برای کودکان (در تمام ایران، آنلاین و حضوری) می گردید آموزشگاه زبان پردیسان با بهر گیری از اساتید مجرب که همگی دوره های رفتار درمانی و ارتباط با کودکان را گذرانیده اند شما را در راه آموزش زبان به دلبندانمان همراهی می کند. آموزشگاه زبانهای خارجی پردیسان در دپارتمانهای مختلف آموزش زبان انگلیسی ‍, آلمانی , فرانسه , ترکی استانبولی و … با متدهای نوین آموزشی و استفاده از ابزارهای مختلف آموزش به کودکان عزیزمان در کنار شماست.

نظرات خود را پیرامون این موضوع کامنت کنید.

بلاگ های مرتبط