منو

مهارتهای لازم برای آموزش زبان به کودکان

مهارتهای لازم برای آموزش زبان به کودکان

مهارتهای لازم برای آموزش زبان به کودکان در سالهای اخیر برای والدین بسیار مهم شده است. البته در این بین افرادی هم هستند که بر این باورند آموزش زبان کودکان از سنین پایین  مفید نیست و ترجیح میدهند کودکشان در کلاسهای دیگر ثبت نام کند. بعضی دیگر بر این باورند در جامعه‌ای که این کودکان زندگی می‌کنند زبان خارجی چندان کاربردی برای آنها ندارد. بعضی دیگر از والدین در فکر مهاجرت هستند و تلاش می کنند کودکشان دو زبان خارجی را به موازات هم یادبگیرد تا در مهاجرت مشکلی نداشته باشند.

در این مقاله سعی میشود به تمامی این باورها و دلمشغولی های والدین عمیق تر و مفصل تر بپردازیم.

هنر آموزش زبان به کودکان

برای آن دسته از والدینی که فکر می کنند وقت زیاده برای یادگیری زبان خارجی و ترجیح میدهد کودکشان فقط بچگی کند تا درگیر یادگیری زبان خارجی شود باید گفت دقیقا سنین پایین یک فرصت طلایی برای یادگیری زبان دوم است . ذهن کودکان خالی از هرگونه دغدغه ای است ، کودکان مانند ما بزرگتر ها درگیر روزمرگی نیستند همه چیز را خیلی سریع یادمی گیرند اگر دقت کنید خود ما هم خاطرات کودکیمان را خیلی به وضوح به یاد داریم به نسبت خاطرات سنین بالاترمان.

کودکان زبان مادری را بدون هیچ کلاس ، قواعد و گرامر یاد میگیرند. برای آموزش زبان کودکان نباید خیلی سخت گرفت، کودکان دلبندمان قرار نیست سر کلاسهای گرامر و قواعد خیلی سخت و پیچیده زبان دوم بنشیند، اساتید آموزشگاه پردیسان سعی می کنند آموزش زبان کودکان را مانند یادگیری زبان مادری در غالب شعر، داستان، عکس، بازی، آوازخواندن انجام خواهند داد.

فکر میکنم اگر در گذشته آموزش زبان کودکان اینگونه انقدر شیرین و جذاب بود بزرگسالان هم از همان سنین کم به آموزش زبان انگلیسی مسلط می شدند. ما اغلب در سنین نوجوانی با کلاسهای بی روح و سخت قواعد و گرامر با زبان انگلیسی آشنا شدیم و چه بسا دلزده هم شدیم. اما خوشبختانه دپارتمان کودکان آموزشگاه زبانهای خارجی پردیسان با جدیدترین متدهای آموزشی تشویق، ترغیب، جایزه، استیکر، آموزش زبان کودکان را شیرین تر میکند.

فواید آموزش زبان های خارجی به کودکان

بعضی دیگربر این باورند که درجامعه ای که ما هستیم یادگیری زبان های خارجی زیاد مفید نیست. ولی مسلماً در آینده، در مراحل مختلف تحصیلی و زندگی‌شان، این زبان راه‌گشای بسیاری از مشکلات آن‌ها خواهد بود. آینده قابل پیشبینی ما نیست شاید دلبندانمان بخواهند مهاجرت کنند(تحصیلی – کاری- تفریحی) و یا حتی بخواهند در رشته ای تحصیل کنند که دانش زبان انگلیسی در آن بسیار حائز اهمیت است و یا قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر (دکتری) داشته باشند پس بهتر است برای اینکه در بزرگسالی به مشکل نخورند از همین کودکی راه را برای آنها هموار کنیم.

گروه دیگر هم از آنطرف پشت بام افتاده اند، چون قصد مهاجرت دارند کودکانشان را هم در آموزش زبان انگلیسی آنلاین و به موازات آن در آموزش زبان آلمانی یا سوئدی هم ثبت نام می کنند. برای این کار بهتر است کمی فاصله زمانی لحاظ کنیم. یعنی ابتدا کودکمان را در کلاس انگلیسی ثبت نام کنیم و آموزش زبان کودکان را با انگلیسی آغاز کنیم ، بعد از سپری کردن چند ترم که دلبندمان به یادگیری زبان خارجی علاقمند شد زبان دیگرکه قطعا زبان کشور مقصد مهاجرتمان هست را شروع کنیم.

چالشهای یادگیری کودکان

برای آموزش زبان کودکان لازم است نکاتی را لحاظ کنیم. آموزش زبان انگلیسی برای کودکان می‌تواند کمی مشکل، زمان بر و گاهی اوقات چالش بر انگیز باشد. قطعا کودکان بهتراز بزرگسالان زبان جدیدی را یاد می­‌گیرند اما نیاز هست که روش‌های خاصی برای آموزش آن­ها در پیش گرفته شود که در ادامه به آن­ها می‌­پردازیم.

اگر کودکمان نتوانست خیلی زود انگلیسی صحبت کند، نگران نباشید، چرا که زمان یادگیری زبان درکودکان متفاوت است( دقیقا مانند بزرگسالان) تا کودک شروع به یادگیری زبان دوم کند صبور باشید قطعا درزمان خودش شروع به صحبت می کند. هیچگاه برای صحبت کردن به زبان دیگر به کودکان فشار نیاورید زیرا باعث دلزدگی و ازبین رفتن اعتماد به نفس او میشود.

سطح یادگیری در کودکان متفاوت است بعضی از کودکان بازیگوش یا کم اعتمادبه نفس و یا بی علاقه هستند،به همین دلیل تیم آموزشی پردیسان از روشهای مختلف برای آموزش زبان کودکان استفاده میکند. کودکان دربین همه روشها یادگیری زبان ازطریق تصویر و ویدیو را بیشترمی پسندند.

باید دانست که آموزش زبان خارجی به کودکان، بیش از هر آموزش دیگر،  نیاز به دقت و مهارت دارد تا بتواند استعداد ها، نقاط قوت و ضعف کودک را بشناسد و سعی در شکوفایی و ارتقاء آن کند. یکی از مهمترین راهکارها در این زمینه ایجاد انگیزه است. در این رابطه، متخصصان پردیسان درعین آموزش/ یادگیری زبان، سخن از ارضای نیازهای کودک به میان می‌آورندکه می‌تواند مولد انگیزه لازم و منش مثبت او در برابر زبان خارجی که می‌آموزد باشد.

بازی کردن، آواز خواندن، تکرارکردن –کودکان عاشق تکرار جملات آهنگین هستند ـ نگاه کردن به تصاویر،گوش کردن به داستان‌های تخیلی از جمله عوامل ایجاد انگیزه برای کودک است.

آموزشگاه زبان پردیسان با بهرگیری از اساتید مجرب که همگی دوره های رفتار درمانی و ارتباط با کودکان را گذرانیده اند شما را در راه آموزش زبان به دلبندانمان همراهی می کند. آموزشگاه زبانهای خارجی پردیسان در دپارتمانهای مختلف آموزش زبان انگلیسی ‍, آلمانی , فرانسه , ترکی استانبولی و غیره با متدهای نوین آموزشی و استفاده از ابزارهای مختلف آموزش به کودکان عزیزمان همراه شماست.

بلاگ های مرتبط