منو

ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی کدامند؟

ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی

آشنایی کامل با ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی

قبل از آنکه بخواهیم با ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی آشنا شویم باید بدانیم که گرامر زبان ترکی، یک گرامر منحصر به فرد و خاص است. آموزشگاه زبان پردیسان در ادامه ضمایر شخصی در زبان استانبولی را، کامل برای شما باز می‌کند. ساختار دستوری کاربردی و در عین حال ساده باعث شده است تا یادگیری این زبان شیرین و جذاب شود. به طورکلی ضمایر شخصی در ترکی استانبولی کاربردهای خاصی دارد؛ به همین دلیل باید یاد بگیریم که این ضمایر دقیقاً به شکلی استفاده می شوند و چه نکات و ظرافتی دارند.

ضمایر شخصی فاعلی در زبان ترکی استانبولی

ضمایر شخصی فاعلی در زبان ترکی استانبولی

ضمایر شخصی انواع مختلفی در زبان ترکی استانبولی دارند. ضمایر شخصی فاعلی اولین دسته از ضمایر شخصی هستند که باید در هنگام یادگیری زبان ترکی استانبولی با آن آشنا شوید. یکی از کاربردهای این ضمایر، استفاده از آن ها به جای فاعل در جمله است و به عبارت دیگر جایگزین فاعل جمله شما خواهند شد. برای درک بهتر این مفهوم، به جدول زیر توجه کنید.

Ben I  First singular 
Sen You Second singular 
OHe/She/ItThird singular
Biz We First plural 
Siz You (p) Second plural 
OnlarTheyThird plural

با استفاده از ضمایر شخصی فاعلی به راحتی می توانید مشخص کنید که درباره کدام فاعل در حال صحبت کردن هستید و دیگر نیازی نیست که مجدداً از اسم فرد مورد نظر استفاده کنید. یک نکته مهمی که باید درباره ضمیر شخصی فاعلی بدانید این است که ضمیر O فقط برای سوم شخص مفرد استفاده می شود؛ دقیقاً برعکس زبان انگلیسی که از ضمایر He-She-It برای سوم شخص مفرد استفاده می شود. این مورد در زبان فارسی نیز مشاهده می شود؛ برای صدا زدن سوم شخص مفرد از “او” استفاده می کنیم.

ضمایر شخصی فاعلی در زبان ترکی استانبولی

چگونه ضمایر شخصی مفعولی ترکی استانبولی را در جملات بکار ببریم؟

ضمایر شخصی مفعولی دومین دسته از ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی هستند که باید با آن ها نیز آشنا شوید. همانطورکه می دانید مفعول یکی از عناصر مهم در جمله و گرامر هر زبانی است. برای جلوگیری از تکرار اسم مفعول مورد نظر در جمله، از ضمایر شخصی مفعولی استفاده می کنیم. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که ضمایر شخصی مفعولی تفاوت چندانی با ضمایر شخصی فاعلی ندارد؛ تنها کاری که باید زبان آموزان انجام دهند، استفاده از پسوندهای متفاوت در جمله بندی است. جدول زیر برای کمک به شما عزیزان طراحی شده است. با مطالعه و توجه به جدول زیر، می توانید این موضوع را به بهترین شکل ممکن یادبگیرید.

(y)*-im, -ım -um, -üm, Ben 
-sin, -sın -sun, -sün,Sen
(y)*-iz, -ız -uz, -üz,Biz
-siniz, -sınız -sunuz, -sünüz, Siz 
-ler -larOnlar

برای آشنایی هرچه بیشتر با این موضوع به مثال‌ها و جدول‌های زیر توجه کنید.

آشنایی کامل با ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی

Ben – I

Ben 
I am at home Ben evdeyim 
I am ill Ben hastayım 
I am tired Ben yorgunum 
I am sadBen üzgünüm

Sen- You

You Sen 
You are at home Sen evdesin 
You are ill  Sen hastasın 
You are tired  Sen yorgunsun 
You are sadSen üzgünsün

O – He/She/It

He/She/ItO  
He/She/It is at home O evde(dir)
He/She/It is ill O hasta(dır)
He/She/It is tired O yorgun(dur)
He/She/It is sadO üzgün(dür) 
It is bookO kitap(tır)

Biz – We

We  Biz  
We are at homeBiz evdeyiz
We are illBiz hastayız
We are tiredBiz yorgunuz
We are sadBiz üzgünüz

Siz – You (p)

You (p)Siz
You(p) are at homeSiz evdesiniz
You are illSiz hastasınız
You are tiredSiz yorgunsunuz
You are sadSiz üzgünsünüz

Onlar – They

They are at homeOnlar evde(dir)
They are ill Onlar hasta(dır)
They are tired Onlar yorgun(dur)
They are sadOnlar üzgün(dür)
They are booksOnlar kitap(tır)

آشنایی کامل با کاربردهای رایج ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی

همانطورکه گفتیم، ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی کاربردهای فراوانی دارند و با استفاده از آن ها در جملات می توانید از مزایای آن ها استفاده کنید. در این بخش به مهمترین کاربردهای ضمایر شخصی در ترکی استانبولی اشاره می کنیم.

آشنایی کامل با ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی
  • تاکید بر فاعل:

با کمک ضمایر شخصی می توانید جملات ساده، زیبا و حرفه ای تری بسازید بدون اینکه لازم باشد چندین بار از اسم فاعل در جملات خود استفاده کنید. همچنین با کمک ضمایر شخصی می توانید در بخش های مختلف جمله خود به فاعل اشاره کنید.

  • نمایش مالکیت:

با کمک ضمایر شخصی می توانید به راحتی روی مالکیت در جملات مانور دهید. ضمایر شخصی می توانند به سادگی این کار را برای شما انجام دهند بدون اینکه نیاز باشد از جملات سخت یا پیچیده استفاده کنید.

آشنایی کامل با کاربردهای رایج ضمایر شخصی در زبان ترکی استانبولی
  • نشان‌دادن مفعول غیرمستقیم:

یکی دیگر از کاربردهای مهم ضمایر شخصی و دستور زبان ترکی استانبولی، نشان دادن مفعول غیر مستقیم است. در واقع این ضمایر به شما کمک می کنند تا در جملات خود بتوانید از مفعول های غیرمستقیم، بیشتر از قبل استفاده کنید؛ به عبارت دیگر با این کار می توانید جملات خاص را به طور واضح تر بیان کنید. برای آشنایی کامل با شرایط آزمون زبان ترکی استانبولی به صفحات دیگر مراجعه بفرمایید.

درکل باید بدانید که استفاده از ضمایر شخصی در هر زبانی مخصوصاً ترکی استانبولی به جمله بندی هرچه بهتر کمک کرده و می توانند منظورتان را به طور واضح تر به مخاطب برسانند. شک نکنید که با یادگیری ضمایر شخصی و تمرین آن ها می توانید به صحبت کردن و جمله بندی به زبان ترکی استانبولی سرعت ببخشید. اگر در این باره تجربه یا اطلاعات خاص دیگری دارید، خوشحال می شویم تا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

بلاگ های مرتبط