منو

معرفی آزمون TOEIC

معرفی آزمون TOEIC

آزمون TOEIC یک آزمون استاندارد جهت بررسی مهارت زبان انگلیسی است که در سطوح بین المللی شناخته شده است. این آزمون جهت بررسی سطح داوطبین در محیط کار می باشد. بیشتر داوطلبانی این آزمون را انتخاب می کنند که قصد کار در شرکت های بین المللی یا مهاجرت کاری را دارند بسیار مناسب است. لازم به ذکر است این آزمون یک آزمون معتبر است و حدودا نزدیک به 14000 شرکت، اداره و سازمان دولتی در 160 کشور در سراسر جهان آزمون TOEIC را قبول دارند.

آزمون انگلیسی TOEIC مخفف عبارت Test Of English for International Communication به معنای آزمون انگلیسی برای ارتباطات بین المللی است، به منظور ارزیابی مهارت های ارتباطی حرفه ای انگلیسی برای غیر انگلیسی زبانان طراحی شده است.
این آزمون TOEIC توسط ETS طراحی شده است تا مهارت فرد در زبان انگلیسی، به ویژه در حوزه کسب و کار و محیط کار را بسنجد. این بدان معنی است که آزمون TOEIC بر روی موضوعات و سوالات مربوط به زندگی کاری مانند جلسات، سناریوهای سفر و مکالمات تلفنی متمرکز است.

ساختار آزمون TOEIC به چه شکل است؟

هدف از برگزاری TOEIC سنجش متقاضی در دانش زبان انگلیسی اداری و شغلی است،پیرو همین هدف این آزمون با سایر آزمونهای دیگر مانند TOEFL، IELTS و PTE  کاملا متمایز است. ساختار این آزمون نیز دارای تفاوت های اساسی با دیگر آزمون های استاندارد سنجش مهارت های زبان انگلیسی است.

در سایر آزمون ها هر چهار مهارت مکالمه، خواندن، نوشتن و گوش دادن در کنار یک دیگر سنجیده می شوند در حالی که TOEIC تفاوت محسوسی بین مهارت های درک زبان و استفاده از زبان قائل شده است. به همین دلیل با دو نوع آزمون TOEIC برگزار می شود:

 • TOEIC Listening and Reading
 • TOEIC Speaking and Writing

تستها و سئوالات شنیداری و خواندن برای درک زبان انگلیسی (receptive) مورد ارزیابی قرار گرفته می شود، در حالی که آزمون نوشتاری و صحبت کردن توانایی افراد برای استفاده از زبان و ارتباط برقرار کردن (productive)  را مورد ارزیابی قرار می دهد.

افراد بنابر تصمیم جامعه هدف خود می توانند در یکی از این دو آزمون یا در هر دو شرکت کنند.

اگرچه شرکت در آزمون TOEIC Listening and Reading بسیار پر طرفدار تر می باشد.

ساختار آزمون TOEIC

آزمون خواندن و شنیدن TOEIC شامل سؤالات چند گزینه‌ای بوده و به طور کلی ۲۰۰ سؤال دارد. مدت زمان اختصاص یافته به این بخش نیز ۲ ساعت است که ۴۵ دقیقه از این زمان به بخش شنیداری و ۷۵ دقیقه از آن به بخش خواندن اختصاص داده شده.

تعداد کلی سؤالات این بخش ۲۰۰ تا بوده و هر قسمت ۱۰۰ سؤال دارد. در حقیقت هدف از طراحی این نوع آزمون، سنجش مهارت افراد در زمینه فهم انگلیسیِ گفتاری (قسمت شنیداری) و نوشتاری (قسمت خواندن) با تمرکز بر موضوعات مربوط به کسب‌وکار و بین‌المللی است. بهترین نمره این نوع آزمون TOEIC نیز ۹۹۰ است.

بخش شنیداری:

اولین قسمت از این نوع آزمون TOEIC بخش شنیداری است که خود شامل انواع سئوالات به شرح زیر است:

 • متقاضیان در قسمت اول، با مجموعه‌ای از عکس‌ها مواجه می‌شوند. متقاضیان بعد از مشاهده عکس‌ها باید مناسب ترین جمله برای توصیف آنچه در عکس‌ها اتفاق میافتد، را انتخاب کنند.
 • در قسمت دوم، از داوطلبین خواسته می‌شود که ۳۰ سؤال را کامل کنند، سپس از میان آنها بهترین پاسخ به سئوال را انتخاب کنند.
 • درقسمت سوم ، این بخش هم شامل ۳۰ سؤال راجع به۱۰ مکالمه می باشد. درحقیقت بعد از پخش هر مکالمه (Conversation) از داوطلبین خواسته می‌شود که به ۳ سؤال (براساس مکالمه های پخش شده) پاسخ دهند.
 • قسمت آخر، از بخش شنیداری شامل ۳۰ سؤال است که همگی درباره۱۰ مکالمه  است که برای داوطلبین پخش می‌شود طراحی شده است که داوطلبین پس از شنیدن آنها باید به ۳ پرسش پاسخ دهند.

بخش خواندن:

بخش خواندن شامل 3 قسمت به شرح زیر است:

 • در قسمت اول از این بخش داوطلبین با ۴۰ جمله ناقص را باید با کلمه مناسب پر کند.
 • سوالات قسمت دوم، داوطلبین باید یک نامه یا متن اداری را کامل کنند.
 • قسمت آخر،. داوطلبین باید یک متن را خوانده سپس به سؤالاتی که مربوط به متن است پاسخ دهند.

نمره دهی آزمون TOEIC

 • به آزمون TOEIC Listening and Reading نمره ای بین 10 الی 990 اختصاص داده شده است.
 • به آزمون TOEIC Speaking and Writing نیز نمره ای بین 0 الی 200 اختصاص داده شده است.
 • لازم به ذکر است، نمره نهایی جمع امتیازات کسب شده در هر دو بخش صحبت کردن و نوشتن است. به هر بخش 100 نمره تعلق می گیرد.

با تعیین سطح آنلاین و رایگان پردیسان و همچنین برای دریافت مشاوره رایگان  انواع آزمونهای بین المللی مانند آیلتس، تافل، دولینگو و غیره بر روی لینک های مذبور کلیک نمایید.

نظرات خود را پیرامون این موضوع کامنت کنید.

بلاگ های مرتبط