منو

مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور

تحصیل در مجارستان

مهاجرت و تحصیل از عمده دلایل حضور زبان آموزان عزیز به آموزشگاه های زبانهای خارجی می باشد. لذا در این مقاله سعی شده نگاهی به شرایط مهاجرت و تحصیل در کشور های مختلف داشته باشیم. یکی از کشور هایی که اخیرا موسسه های مهاجرتی و یا افرادی که به دنبال مهاجرت و تحصیل هستند، مورد توجه قرار داده اند کشور مجارستان است.
اولین سئوالی که در ذهن مخاطب این مقاله قرار می گیرد این است‌:‌ چرا مجارستان؟

مهمترین دلایل مهاجرت و ادامه تحصیل در مجارستان

 1. مجارستان یک کشور اروپایی است که عضو اتحادیه اروپا است و در حوزه شینگن قرار دارد و بعد از اخذ اقامت مجارستان مهر شینگن بر مدارک شما می خورد.
 2. سیستم آموزشی بسیار قوی دارد که در همه جا مورد تایید است.
 3. برای رشته پزشکی و پیرا پزشکی بسیار مناسب است.
 4. برای گذراندن دوره های زبان انگلیسی و آلمانی زبان آموز از کشور های دیگر بسیار راحت پذیرش می کند .
 5. در حوزه تحصیلی بسیار مناسب برای اقشار متوسط و مرفه جامعه است.
 6. اگر نگاهی به کشور های دیگر داشته باشیم، کشور آلمان تا چند سال اخیر تضمین ارائه دوره های زبان آلمانی برای دانش آموزان خود می داد که این تضمین برداشته شده ، کشور فرانسه دوره intensive (دوره فشرده یادگیری زبان) خود را ۶ ماهه برگزار می کند در صورتیکه در مجارستان دوره intensive سه ماهه برگزار می شود.
 7. برخی از موسسه های مهاجرتی بر این باورند که اخذ ویزای مجارستان از طریق یادگیری زبان با تضمین ۸۰% با سرعت و سهولت امکان پذیر است.

تحصیل در مقاطع زیر دیپلم

در اکثر کشور ها، زیر دیپلم ، اگر دانش آموزان در مدسه های بین الملی تحصیل کنند حق قیومیت مسئله مهم و پیچیده محسوب می شود که در مجارستان حق قیومیت را collage ها می توانند به عهده بگیرند .
در اکثر کشور های دنیا هزینه تحصیل از ۱۰٫۰۰۰- ۱۵٫۰۰۰ یورو شروع می شود ولی در مجارستان از ۷۰۰۰ – ۸۰۰۰ یورو به همراه بیمه خدمات درمانی و قیومیت خود collage انجام می شود.
دبیرستانهای دو زبانه مجارستان برای کل اروپا و کانادا مورد تاکیید است.
در دبیرستانهای انگلستان دوره های (IGCSE 1, 2) به دانش آموزان با مبلغ ۲۳٫۰۰۰ -۲۴٫۰۰۰ پوند ارائه می شود. در صورتیکه در دبیرستانهای مجارستان همین دوره هاIGCSE 1, 2 (A level A1 , A2) با ۱/۳ هزینه زیر نظر Exam center های پیرسون انگلستان و دریافت مدرک معتیر از خود پیرسون انگلستان انجام می شود. این دوره ها از لحاظ اعتبار کاملا یکسان با انگلستان است . لازم به ذکر است دانش آموزان بعد از گذراندن این دوره های می توانند جذب دانشگاه های انگلستان شوند. به عبارتی بهتر از کشور مجارستان به عنوان پلی برای ورود به انگلستان ، اروپا ، کانادا برای مهاجرت و ادامه تحصیل استفاده می شود.
دوره های تحصیل در زیر مقطع دبیرستان دو زبانه مجاری و انگلیسی می باشد.

دوره های اکادمیک و مهاجرت

دوره های مختلف پزشکی و پیرا پزشکی که در ایران ساپورت نمی شود در مجارستان با کم ترین هزینه ولی اعتبار یکسان با سایر مدارک کشور های دیگر برای علاقه مندان به مهاجرت و تحصیل در اروپا و کانادا بسیار مناسب است.
علاقه مندان مهاجرت به کانادا که باید دوره SAT را بگذرانند، دوره SAT در ترکیه برگزار می شود که از لحاظ اعتباری برای کشور کانادا کمی مورد تامل است . همین دوره در مجارستان با ۴٫۰۰۰ یورو ارائه می شود که به دلیل همکاری های زیاد دانشگاه های معتبر کانادا و اروپا با مجارستان بیشتر مورد تایید است که مجارستان را به عنوان Center آزمون های کشور های اروپایی و کانادایی بشناسیم.

مهاجرت و تحصیل در کشور های اروپایی و کانادا از طریق مجارستان در گرجستان هم تعدادی از این آزمون ها و دوره ها برگزار می شود ولی مستقیما زیر نظر انگلستان برگزار نمی شود چون Examer Center از خود کشور انگلستان حضور ندارند.

مهاجرت و تحصیل در آلمان از طریق کشور مجارستان

برای تحصیل در دانشگاه های آلمان باید مدارک B2 و C2 زبان آلمانی را داشته باشیم و در نهایت بعد از گذراندن وقت سفارت باز هم باید در دانشگاه آلمان امتحان بدهیم. در صورتیکه با گذراندن دوره های یادگیری زبان آلمانی در مجارستان برای ورود به کشور های اتریش ، سویس ، آلمان ریسک ویزای کم تری داریم .

NCUK معاهده علمی پژوهشی که بین ۴۶ دانشگاه معتبر اروپایی بسته شده است که مدارک علمی مجارستان را تاکیید می کند. برای ورود به دانشگاه های منچستر ما از ایران ورودی مستقیم نداریم با یک دوره Foundation در مجارستان می توان وارد دانشگاه منچستر شد.

هزینه زندگی و کار کردن در مجارستان

هزینه تحصیل دوره ها سالیانه از ۳۰۰۰ یورو تا ۱۰٫۰۰۰ یورو و کم ترین هزینه زندگی در کشور مجارستان از ۶۰۰۰ یورو می باشد. در شهر بوداپست که پایتخت مجارستان است و به تبع آن هزینه های زندگی کمی گرانتر است از ۸۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ یورو می باشد.

شرایط تحصیل در مجارستان

اجازه کار حین تحصیل (Work Permit) به مدت ۲۴ ساعت در هفته . فقط با زبان انگلیسی کار کردن سخت است و باید توانایی صحبت کردن به زبان مجاری هم داشته باشیم. تحصیل به زبان انگلیسی در تمام مقاطع می توان داشت بر خلاف آلمان که دورس به زبان انگلیسی کمی محدود تر هستند.

رشته ها پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی در مجارستان

رشته های پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی امتحان ورودی مثل کنکور دارند که این امتحان شما ۴۰ سئوال در مباحث زیست شیمی Premedical (زیان تخصصی پزشکی) است. آزمون دیگری با ۲۰سئوال از مباحث ریاضی و زبان انگلیسی گرفته می شود که ارتباطی به پذیرش یا عدم پذیرش دانشجو ندارد بلکه فقط جهت ارزیابی دانشجو می باشد که در صورت ضعیف بودن در این دروس برای دانشجو دوره های Extra گذاشته شود.

 • پزشکی (۵ ساله ۱۸۰۰۰ یورو هزینه سالیانه)
 • داروسازی (۵ ساله ۱۲۰۰۰ یورو هزینه سالیانه)
 • دندانپزشکی (۶ ساله ۱۸۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ یورو هزینه سالیانه)
 • فنی مهندسی لیسانس (۱۰٫۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ یورو هزینه سالیانه)
 • ارشد فنی مهندسی (۱۳۰۰۰ یورو هزینه سالیانه)

گذراندن دروس در دانشگاه های ایران ترم و واحدی است ولی در مجارستان سالی واحدی (یعنی اگر درسی نمره حداقل اخذ نشود سال بعد باید آن درس را مجددا انتخاب کنند) دانش آموزان اگر درسی را چند بار مردود شوند از دانشگاه اخراج می شوند.

بلاگ های مرتبط