منو

آزمونACT

آزمون ACT

آزمون ACT چیست؟

آزمونACT یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آزمون‌های داخلی آمریکاست که در مقایسه با آزمونSAT از اعتبار بسیار بیشتری برخوردار است؛ هرچند هنوز کالج‌ها و دانشگاه‌هایی هستند که آزمون SAT را نسبت به آزمون ACT ترجیح بدهند. البته این آزمون در برخی از کشورهای دیگر نیز برگزار می‌گردد، ولی در تمامی تاریخ‌های برگزاری، دارای مرکز آزمون نخواهند بود. این آزمون هرسال توسط موسسهٔ غیرانتفاعی ACT (مخفف عبارت: American College Testing) با هدف معیاری برای سنجش قدرت و توان علمی دانش آموزان دبیرستانی به منظور فارغ التحصیل شدن و ورود به دانشگاه‌ها برگزار می‌گرد.

البته باید در نظر داشته باشید که علاوه بر نمرات آزمون ACT، معدل دروس دبیرستان برحسب GPA، توصیه‌نامه، ارزیابی شخصی و غیره نیز تأثیرگذار هستند و در کل تعیین خواهند کرد که واجد شرایط برای ورود به دانشگاه برای مقطع لیسانس هستید یا خیر. آزمون ACT در سال، در ماه های سپتامبر، اکتبر، دسامبر، فوریه، آوریل، ژوئن، جولای برگزار می شود.

بخشهای آزمون ACT

به طور کلی این آزمون از ۴ بخش اجباری و یک بخش اختیاری تشکیل می‌شود. ۴ بخش اجباری این آزمون را سوالات مربوط به انگلیسی، ریاضیات، خواندن، علوم پایه تشکیل داده است و بخش اختیاری آن نوشتن است. آزمون ACT به زبان انگلیسی برگزار می شود که در اصل هدف میزان فهم و درک زبان انگلیسی شما است . زبان این آزمون،  انگلیسی بوده و در اصل آزمونACT برای سنجش میزان درک شما به زبان انگلیسی در فهمیدن مطالب درسی و حل مسائل است. محدوده نمره آزمونACT از ۱ تا ۳۶ است که داوطلبان این آزمون به طور میانگین موفق به کسب نمره ۲۱ می‌شوند. اگر تمایل به اپلای برای دانشگاه های برتر آمریکا را دارید، کسب نمره ۳۱ در این آزمون می‌ تواند به شما کمک بزرگی بکند.

● بخش انگلیسی آزمون ای سی تی ۷۵ سوال دارد و زمانی که برای این بخش در نظر گرفته شده است، ۴۵ دقیقه می‌ باشد.
●     بخش ریاضی دارای ۶۰ سوال و ۶۰ دقیقه وقت است.
●    بخش خواندن ۴۰ سوال دارد و زمان پایان پاسخگویی به این بخش  ۳۵ دقیقه است.
●     آخرین بخش اجباری که سوالات مربوط به علوم پایه می‌ باشد، دارای ۴۰ سوال و ۳۵ دقیقه زمان است.

مدت اعتبار مدرک ACT  بعد از اعلام نتایج تا ۵ سال است. بعد از ۵ سال نیز شما می‌توانید از آن در رزومه خود استفاده کنید.

ACT-table

هزینه آزمونACT

هزینه آزمون ACT برای داوطلبان بومی آمریکایی بدون بخش  Writing یا نوشتن ۵۰ دلار می‌ باشد و برای داوطلبان بین المللی ۱۵۰ دلار است. همچنین هزینه این آزمون با بخش نوشتن برای داوطلبان بومی ۶۷ دلار و برای داوطلبان بین المللی مبلغ ۱۶۶ دلار خواهد بود. جریمه دیرکرد در ثبت نام نیز ۳۰ دلار است که در صورت ثبت نام در بازه ۱۴ روز پس از پایان رسیدن مهلت ثبت نام باید پرداخت شود.

مراکز برگزاری آزمونACT

متاسفانه به علت اینکه ایران تحریم است این آزمون در کشور ایران برگزار نمی‌ شود. اما شما می‌ توانید با مراجعه به سایت ACT نزدیک ترین کشور و مرکز را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که آزمونACT در همه تاریخ ها در مراکز بین المللی برگزار نمی‌ شود. پس حتما از قبل تاریخ ها و مکان دقیق را انتخاب کنید تا بتوانید برنامه ریزی دقیقی برای آمادگی در این امتحان داشته باشید. همچنین با مراجعه به سایت این آزمون می‌ توانید به راحتی در آزمونACT ثبت نام کنید.

تفاوت آزمونACT و SAT در چیست؟

بخش ریاضی

تفاوت های بین آزمون SAT و ACT در بخش ریاضی نسبتا زیاد است که در اینجا به آن خواهیم پرداخت:

  • بر خلاف آزمونACT که استفاده از ماشین حساب برای پاسخگویی به تمام سوالات ریاضی مجاز می باشد؛ در آزمون SAT بخش ریاضی به دو قسمت تقسیم می شود که در یک قسمت استفاده از ماشین حساب مجاز است اما در بخش دیگر استفاده از ماشین حساب غیرمجاز محسوب می شود.
  • در سوالات ریاضی هر دو امتحان تاکید بیشتر بر بخش جبر قرار دارد. اما در آزمونACT علاوه بر جبر، تاکید بیشتر بر روی بخش هندسه است و ۳۵ تا ۴۵ درصد سوالات ریاضی در رابطه با هندسه مطرح می شوند در صورتی که در SAT کمتر از ده درصد سوالات ریاضی به هندسه اختصاص دارد.
  • در آزمونACT هفت درصد سوالات به مثلثات اختصاص دارد. در حالی که در SAT، این میزان پنج درصد می باشد.

بخش های علوم

  • آزمونACT بخشی به نام علوم وجود دارد؛ آزمون SAT فاقد چنین بخشی می باشد.
  • از دیگر تفاوت های بین آزمون SAT و ACT در بخش ریاضی، این است که در آزمون ACT از مباحثی مانند توابع لگاریتمی، ماتریس و نمودار توابع نیز سوالاتی مطرح می شود.
  • در آزمون SAT فرمول های لازم و قوانین ریاضی لازم برای پاسخ دادن به سوالات برای دانش آموزان در برگه سوالات نوشته شده است. اما در آزمون ACT چنین مواردی مطرح نشده است.
  • در آزمون ACT تنها یک چهارم از نمره کل به ریاضی تعلق دارد. در حالی که در SAT نیمی از نمره کل به ریاضی اختصاص دارد.
  • پرسش های ریاضی در ACT پنج گزینه ای و در SAT چهار گزینه ای می باشند.
  • در ریاضی SAT علاوه بر سوالات چند گزینه ای، پرسش هایی وجود دارند که خود داوطلب باید به آن ها پاسخ دهد. اما در ACT چنین سوالاتی وجود ندارد.

بخش نوشتاری

از دیگر تفاوت های بین آزمون SAT و ACT تفاوت در بخش نوشتاری می باشد. در بخش نوشتاری SAT، متن باید بیشتر استدلالی نوشته شود اما در آزمونACT متن بیشتر  باید به شکل قیاسی نوشته شود.

بخش خواندن و درک مفاهیم

یکی دیگر از تفاوت های موجود بین آزمونACT و SAT بخش خواندن می باشد. در SAT سوالات مبتنی بر شواهد، در بخش خواندن و درک مفاهیم مطرح می شوند و همچنین سوالات به ترتیب قرار گرفتن در متن مطرح می شوند. ولی در آزمونACT سوالات به طور تصادفی از متن انتخاب می شوند. سوالات قسمت خواندن SAT آسان تر از ACT می باشد.

بلاگ های مرتبط