آزمون های زبان ترکی استانبولی

دپارتمان ترکی استانبولی

آزمون های زبان ترکی استانبولی

آزمون ورودی Yös ترکیه

آزمون ورودی Yos مخصوص دانشجویان خارجی در دانشگاه های ترکیه است. این امتحان به دانشجویان امکان می دهد در زمینه های مختلف مانند پزشکی، حقوق ، روانشناسی، داروسازی، مهندسی مکانیک، معماری و غیره به تحصیل در ترکیه بپردازند. در اغلب موارد آزمون Yos شامل ۸۰ سوال است که ۴۵ سوال در امتحان عبارتند از سوالات IQ (سوالات اطلاعات عمومی و سوالات هوش) و ۳۵ سوال باقی مانده از ریاضیات است.

سوالات ریاضی در امتحان Yos با سوالات ریاضیات از کلاس دهم در دبیرستان قابل قیاس است.

همچنین ثبت نام در آزمون Yos شامل ۴ مرحله است :

  1. رزرو از قبل
  2. ثبت نام
  3. بررسی ثبت نام
  4. شرکت در امتحان

 


آزمون TÖMER

یکی از معروفترین و مهمترین آزمون های ورودی دانشگاه های کشور ترکیه برای زبان ترکی آزمون تومر است. این آزمون سطوح مختلفی دارد و می توان آن را یکی از پیش شرط های ورود به دانشگاه های ترکیه دانست. آن هم دانشگاه هایی که زبان تدریس آنها ترکی استانبولی است. آزمون تومر شبیه آزمون آیلتس است.

  • حداقل نمره قبولی در آزمون تومر ۶۰ می باشد. (که مورد قبول برخی دانشگاه هاست)
  • آزمون به ۲ شکل دیپلم (دائمی) و سرتیفیک (اعتبار ۲ ساله)می باشد.
  • هزینه آزمون دیپلم ۱۵۰ یورو و آزمون سرتیفیک ۱۰۰ یورو می باشد.
  • نتیجه آزمون ۱۰ الی ۱۵ روز پس از آمون برگزار شده اعلام می شود.

 


آزمون Sat

آزمون Sat توسط موسسه غیرانتفاعی college board توسعه یافت، این آزمون بیشتر توسط موسسه Ets برگزار می گردید که هنوز هم آزمون را برگزار می کند. آزمون Sat آمادگی دانش آموز را برای ورود به کالج اندازه می گیرد، این آزمون برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ برگزار گردید و روش نمره دهی آن تا به حال چندین بار تغییر کرده است. مدت زمان آزمون ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه می باشد. نمره های آزمون Sat بین ۶۰۰ تا ۲۴۰۰ است که از سه قسمت ۸۰۰ نمره ای تشکیل شده است. قسمت های آزمون Sat عبارتند از ریاضیات، درک مطلب و آزمون نوشتاری.

در ماه مارس ۲۰۱۴ سازمان college board اعلام کرد که آزمون Sat برای سال ۲۰۱۶ تغییر خواهد کرد و سیستم نمره دهی آن به ۱۶۰۰ بازخواهد گشت و قسمت نوشتاری آزمون اختیاری خواهد گشت.


تعیین سطح آنلاین
ورود به پرتال آموزش
مشاوره و تعیین سطح رایگان