زبان آلمانی در چه کشورهایی کاربرد دارد

با زبان آلمانی پرگویشورترین زبان اتحادیه اروپا با بیش از ۹۵ میلیون گویشور است. گویشوران این زبان در کشورهای آلمان، اتریش، سوئیس، لیختن‌اشتاین، لوگزامبورگ، شرق بلژیک، آلتو آدیجه، آلزاس، لورن و جنوب دانمارک در اکثریت هستند. این زبان در آلمان، اتریش، بخشی از سوئیس، تیرول جنوبی (ایتالیا)، بخشی از بلژیک و لیختن اشتاین زبان رسمی به حساب می‌آید. همچنین این زبان، زبان اقلیت‌هایی در رومانی و نامیبیا است.

زبان آلمانی در کشورهای اروپایی

اروپا جایی است که، مطابق انتظار، بیشترین تعداد گویشوران زبان آلمانی و بیشترین کشورهای آلمانی زبان را در خود جای داده است. همانطور که گفته شد، زبان آلمانی، با داشتن مجموعاً ۷۹ میلیون نفر گویشور، پرتکلم‌ترین زبان این قاره به شمار می‌رود. در اتریش، که آلمانی در آن تنها زبان رسمی است، اساساً کل جمعیت ۸٫۷ میلیون نفری به آلمانی تکلم می‌کنند. بخش عظیمی از سوئیس نیز، با توجه به آنکه ۴۴۹۰,۰۰۰ نفر از جمعیت آن به زبان آلمانی سوئیسی و ۲۹۲,۰۰۰ نفر دیگر نیز به آلمانی معیار سخن می‌کویند، به این زبان تکلم می‌کنند.
آلمان۸۳,۵۱۷,۰۴۵ نفر
بلژیک۱۱,۵۳۹,۳۲۸
اتریش۸,۹۵۵,۱۰۲ نفر
سوئیس۸,۵۹۱,۳۶۵ نفر
لوکزامبورگ۶۱۵,۷۲۹ نفر
لیختنشتاین۳۸,۰۱۹ نفر
زبان آلمانی در چه کشورهایی کاربرد دارد

زبان آلمانی در امریکای شمالی

آنچه که مشخص است نه تنها زبان آلمانی بلکه هیچ زبان دیگری به اندازه دو زبان انگلیسی و اسپانیایی در امریکای شمالی پر استفاده نیست ، اما در هر حال در سراسر آمریکای شمالی، حدود ۱٫۴ میلیون نفر گویشور آلمانی وجود دارد. در ایالات متحده، به‌طور ویژه، آلمانی اکنون بیش از یک قرن روندی نزولی داشته و تعداد گویشوران آن از بیش از ۲ میلیون نفر در سال ۱۹۱۰ اکنون به حدود ۱ میلیون نفر رسیده است. قبل از جنگ جهانی اول، این زبان دومین زبان پرتکلم در آمریکا بود، اما اکنون جایگاه سابق را ندارد و جای خود را به اسپانیایی داده است. اما علت گسترده بودن این زبان در آمریکا تعداد مهاجران آلمانی‌ای بود که در قرون ۱۸ و ۱۹ به این کشور آمدند. گروه‏هایی از مهاجران آلمانی در سراسر آمریکا و کانادا پدیدار شدند و فرهنگ‎شان هنوز هم در جوامع معینی مشهود است، همچون زبان آلمانی پنسیلوانیا و آخرین آلمانی‎زبانان تکزاس. کانادا نیز تقریباً ۴۰۰,۰۰۰ نفر گویشور آلمانی دارد که بیشترشان در قرن بیستم به این کشور مهاجرت کردند.  

زبان آلمانی در امریکای جنوبی

تعداد این گویشوران در آمریکای جنوبی، با مجموعاً حدود ۲٫۲ میلیون نفر، حتی بیشتر هم هست. این موضوع اصولاً به دلیل جوامع آلمانی‌ای است که در قرن نوزدهم به آمریکای شمالی و جنوبی مهاجرت کردند. در بیشتر کشورها هزاران نفر به زبان آلمانی تکلم می‌کنند. اروگوئه ۲۷,۰۰۰ نفر، پاراگوئه ۵۸,۰۰۰ نفر، اکوادور ۱۱۲,۰۰۰ نفر و شیلی ۲۰,۰۰۰ نفر گویشور آلمانی دارد، اما جمعیت بسیار بزرگتری از این گویشوران در برزیل و آرژانتین سکونت دارند. آرژانتین حدود ۴۰۰,۰۰۰ و برزیل ۱٫۵ میلیون نفر آلمانی‌زبان دارد. این جمعیت‌ها معمولاً تراکم بالایی دارند. در برزیل، تقریباً تمامی آلمانی‌ها در نواحی جنوبی این کشور زندگی می‎کنند. در این نواحی، می‌توان شهرهایی مانند بلومنائو را یافت که بازتابی دقیق از فرهنگ آلمانی هستند. به مانند آن است که آمریکای جنوبی هنوز هم جوامع آلمانی شکوفایی دارد، زیرا کمتر پیش می‌آید که مهاجران آلمانی مجبور باشند خود را با شرایط جدید تطبیق کنند.  

زبان آلمانی در افریقا

در اواخر قرن نوزدهم آلمان نیز مانند اکثر کشورهای قدرتمند اروپایی برخی کشورهای افریقایی را مستعمره خود کرد، اما چون زمان در اختیار داشتن این مستعمرات چندان طولانی نبود زبان آنها به آلمانی تغییر نکرد، در حال حاضر نامبیا با داشتن ۱۱,۲۰۰ نفر گویشور، تنها کشوری در آفریقا به شمار می‎رود که جمعیت آلمانی‎زبانان در آن زیاد است و به نوعی می توان آن را از کشورهای آلمانی زبان برشمرد.   در برخی کشورها نیز زبان آلمانی به عنوان یک زبان اقلیتی کاربرد دارد که لیست این کشورها به شرح زیر است :
 • برزیل
 • بوسنی و هرزگوین
 • جمهوری چک
 • دانمارک
 • مجارستان
 • ایتالیا
 • قزاقستان
 • نامی‌بیا
 • لهستان
 • رومانی
 • روسیه
 • اسلووکی
 • اوکراین
   
عمومی , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تعیین سطح آنلاین
ورود به پرتال آموزش
مشاوره و تعیین سطح رایگان